Úvod » Deskové hry » Fantasy/horor/sci-fi » Gloomhaven 2nd edition


        

Gloomhaven 2nd edition

na dotaz

 

Dostupnost: na dotaz
Číslo produktu: CPH0201
EAN kód: 019962194719
naše cena bez DPH: 3 305 Kč
naše cena s DPH (21 %):
3 999 Kč

Gloomhaven - Removable Sticker Set je sada nálepek pro epickou fantasy euro hru Gloomhaven, které jsou snadno a šetrně snímatelné a můžete tak s nimi začít hrát hru znova a znova.Sada snímatelných samolepek pro deskovou hru Gloomhaven (samolepky jsou kompatibilní také s prvním vydání této hry - na arších se samolepkami je poznačeno, které z nich jsou pro první vydání a které pro druhé vydání hry).Balení obsahuje náhradu za každou mapu, úspěch či vylepšení ze základní hry. Rovněž obsahuje náhradní pečeti pro krabičky postav, tajné obálky a také knihu záznamů města. Samolepky mohou být čistě odstraněny, aniž by došlo k roztržení nebo ponechání lepivých zbytků. S opatrností je možno tyto polepky použít několikrát.
Gloomhaven is a game of Euro-inspired tactical combat in a persistent world of shifting motives. Players will take on the role of a wandering adventurer with their own special set of skills and their own reasons for traveling to this dark corner of the world. Players must work together out of necessity to clear out menacing dungeons and forgotten ruins. In the process, they will enhance their abilities with experience and loot, discover new locations to explore and plunder, and expand an ever-branching story fueled by the decisions they make.

This is a game with a persistent and changing world that is ideally played over many game sessions. After a scenario, players will make decisions on what to do, which will determine how the story continues, kind of like a “Choose Your Own Adventure” book. Playing through a scenario is a cooperative affair where players will fight against automated monsters using an innovative card system to determine the order of play and what a player does on their turn.

Each turn, a player chooses two cards to play out of their hand. The number on the top card determines their initiative for the round. Each card also has a top and bottom power, and when it is a player’s turn in the initiative order, they determine whether to use the top power of one card and the bottom power of the other, or vice-versa. Players must be careful, though, because over time they will permanently lose cards from their hands. If they take too long to clear a dungeon, they may end up exhausted and be forced to retreat.

BGG

NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Nebyl zatím přidán žádný názor. Přidejte svůj názor nebo dotaz jako první.